ROEL MUSKEE: de luie bank wint het
‘Amateurvoetbal leeft niet meer. Er komt geen hond kijken’. Hoe vaak ik dat niet in mijn omgeving hoor. In het begin had ik nog wel eens de neiging om in de verdediging te gaan. Ging ik criticasters uitleggen dat het een misvatting is. Ja, wel van die lage toeschouwersaantallen, maar niet dat het niet meer leeft. Ik merk het immers dagelijks op deze site. Vele tientallen berichten en in het weekend zelfs honderden verslagen en nieuwsfeiten stromen bij Tweenul.nl binnen. Ook het gegeven dat er maandelijks meer dan een miljoen pagina’s op deze site gelezen worden door vele tienduizenden liefhebbers onderstreept dat amateurvoetbal een belangrijke plaats inneemt bij heel veel mensen.
Maar vanwaar die alsmaar afnemende publieke belangstelling, vooral bij het zondagvoetbal? Dat komt omdat er tegenwoordig veel meer te doen is. Nog helemaal niet zo lang geleden kon je op de zondagmiddag een kanon afschieten. Behalve een potje voetbal, een vlooienmarkt en incidenteel een of ander dorpsfeest was het stil in Stad en Ommeland. Inmiddels heeft het fenomeen koopzondag de kop opgestoken. Liet moeder de vrouw tot voor kort haar man probleemloos naar een voetbalwedstrijdje gaan omdat ie anders toch maar vervelend was, nu krijg ie op de zondagmiddag het verzoek mee te gaan winkelen. Alsof shoppen op zondag totaal iets anders is dan op de zes andere dagen van de week. Veel zin heeft de heer des huizes meestal dan ook niet, maar voor de goede vrede schikt hij zich tandenknarsend in zijn lot. Hij is immers al zo vaak weg.
Een andere grote concurrent is Eredivisie Live. Zondag vanaf het middaguur wordt de ene na de andere eredivisiewedstrijd de ether ingestuurd terwijl het nog niet zo lang is geleden dat we met het bord op schoot met louter samenvattingen op Studio Sport genoegen moesten nemen. Gevolg: de luie bank met een natje en droogje op zijn tijd wint het op de zondagmiddag van een amateurwedstrijdje op een koud en winderig veld.
Laat niet onverlet dat het bij de meeste mannen tussen vier en vijf toch wel begint te kriebelen. Ze willen dan maar al te graag weten hoe hun clubje heeft gespeeld. Daarvoor zijn ze dan aangewezen op een site als deze. Ze krijgen alle informatie op een presenteerblaadje aangereikt.
En rond de velden? Daar staan tegenwoordig alleen nog wat familieleden van voetballers en een paar dorpsidioten die elke kans aangrijpen om de huiselijke sfeer te ontlopen.
Hoewel ik besef dat de tijden van weleer niet terugkomen, verlang ik er af en toe wel naar. De gezelligheid, het slappe geouwehoer, de sociale contacten, het ‘met zijn allen ergens achter staan’. Het is allemaal verdwenen. Wat mij betreft mogen alle BVO’s failliet gaan zodat Eredivisie Live geen bestaansrecht meer heeft en komt de Staatkundig Gereformeerde Partij in de regering zodat winkelsluiting op zondag van kracht wordt. Pas dan wordt het weer ouderwets fijn langs de (amateur)lijn.
Roel Muskee
Reacties (8)
Het is maar net hoe je het bekijkt, maar dat het amateurvoetbal niet meer leeft en dat er geen hond meer komt kijken is natuurlijk een beetje nonsens. Zoals Muskee terecht terecht opmerkt ligt het probleem m.n. bij het zondagvoetbal; immers daar kelderen de toeschouwersaantallen. Immers bij het zaterdagvoetbal is het net andersom, m.n. in de hoogste afdelingen -hoofdklasse en straks de topklasse- komen de toeschouwers in grote mate en ook in lagere afdelingen wil het nog wel eens goed gaan met de supporters. Alhoewel dit vooral geldt voor de clubs in andere regio's dan het Noorden. Een aantal voorbeelden: het gemddelde afgelopen seizoen was bij; Excelsior'31:900, FC Lisse:1000, Harkemase Boys:900, HHC:800, Katwijk:1200, Rijnsburgse Boys:1600, Spakenburg:2000, Ysselmeervogels:2600 en Sparta Nijkerk:1300. Bij Quick Boys:2200. De wedstrijden tussen Spakenburg en Ysselmeervogels -die ik bezoek- trekken steeds meer:8500! Quick Boys-Katwijk:5000. Maar ook bij derby's in bijv. de 2e en 3e klasse zijn er wel 700 toeschouwers. De tijden dat
Appingedam 1200 man gemiddeld had zijn voorbij. Overigens zij vermeld dat ook op de zaterdagmiddag er rechtstreeks buitenlands voetbal is op de tv en al sinds jaar en dag is de zaterdagmiddag misschien wel de drukste winkeldag. Niets ten nadele van de zondag, maar het is tekenend dat Nieuw Buinen het afgelopen seizoen in de hoofdklasse maar bitter weinig publiek trok. Maar ook in het betaalde voetbal is het niet overal vol, er is -op een paar na- geen stadion dat vol -of zoals VI dat altijd zegt- bomvol is (maar dat is hetzelfde).
Overal zie je duizenden stoelen onbezet. Het lijkt mij dat de afwezigheid daar veel te maken heeft met o.a.
het negatieve imago: schandalig hoge salarissen, meer uitgeven dan er binnenkomt, weer bij de gemeente op de stoep staan, spelers die -nadat de seizoensfoto is gemaakt- alweer vertrekken. Ronnie Stam is enkel en alleen voor het geld naar laagvlieger Wigan Athletic gegaan; je zag dat afgelopen weekend in Wigan. Duizenden stoelen onbezet, net zo als vorige seizoenen etc.etc.
Ze vragen nog columnisten bij tweenul. Je kan zo aan de slag frederik hendrik.
mee eens Roef
Vergeet niet dat steeds meer verenigingen duiventillen zijn geworden waardoor plaatselijke supporters de helft van het eerste elftal niet meer kennen.
De local heroes zijn steeds dunner gezaaid.
Zo, dat is een hoop onzin in het bericht van frederik hendrik. Nog nooit het de eredivisie zoveel publiek getrokken als pakweg de laatste vijf jaar. De "duizenden lege stoelen" zijn maar bij een paar clubs te vinden. Daarnaast wordt het verscil tussen zaterdag- en zondagvoetbal naar mijn idee vaak gruwelijk opgeklopt. Alsof de Spakenburgse derby maatgevend is voor de gemiddelde publieke belangstelling in het zaterdagvoetbal. Het verschil in belangstelling zit hem volgens mij niet zo zeer in zaterdag/zondag, maar meer in stad/platteland. En op zondag zijn er nu eenmaal meer stadsclubs die op een hoger niveau spelen. Ook het genoemde argument van de ontbrekende "local heroes" is op geen enkele manier te staven. Publiek komt kijken naar een winnend team, niet naar een verliezend team, ook al speelt daarin de zoon van de plaatselijke slager en bakker. Dit alles neemt overigens niet weg dat het zondagvoetbal minder wordt beocht (al heb ik het idee dat de grootste teruggang in de jaren negentig is geweest). Het steeds grotere aanbod van voetbal op tv is daar zeker debet aan. In het verleden waren live-uitzendingen op zondagmiddag niet eens toegstaan, in verband met de belangen van het amateurvoetbal. Helaas hebben de commerciële belangen van het profvoetbal het uiteindelijk gewonnen van het mijns inziens veel groeter belang van de basis.
Sorry, ik zie nu dat er een paar tikfoutjes inzitten. Iets te enthousiast gereageerd. ;-)
Koffie Zwart
- ADO Den Haag, daar zit het -sinds jaar en dag- nooit vol, dat zag je afgelopen weekend (tegen Roda JC) ook
weer
- Vitesse, idem dito, altijd grote gaten in het Gelredome
- Roda JC, ook daar elk seizoen vele stoelen onbezet
- FC Utrecht, zondag tegen NAC, grote vakken onbezet
Zelfs als Ajax, PSV, Feyenoord, AZ en Twente bij de bovengenoemde clubs op bezoek komen
is het stadion nog niet helemaal gevuld
- Feyenoord-FC Utrecht, "slechts" 38000 teoschouwers, waar er 51.000 in kunnen
- vorig seizoen: Willem 2-PSV (Brabantse derby), lang niet volledig bezet
Feyenoord-PSV, idem
bekerfinale Ajax-Feyenoord, twee maal matig bezocht
Sparta-Excelsior (nakompetitie), op tv kon je duidelijk zien dat er
in twee hoeken vele plaatsen leeg waren, etc. etc.
- ex-bestuurder Hans van Heelsbergen van Sparta verklaarde vorig seizoen dat hij
het vreemd vond dat de stadions groter moeten worden, bij zijn eigen Sparta krijgen
ze het nog niet vol (zei hij)
Natuurlijk is het zo dat de Eredivisie nog nooit zoveel publiek heeft getrokken, maar het is toch
iedere maal weer opvallen dat de media - VI voorop- zeggen dat de stadions vol, bomvol en
"zelfs" stampol zitten. Onzin, zelfs bij Ajax-Vitesse zag je vele plekken onbezet. En dat geldt
ook voor de meeste anderen. Heerenveen, FC Groningen en FC Twente zou je kunnen
beschrijven als clubs waar het nagenoeg altijd vol is.
V.w.b. de opmerking over de Spakenburgse derby is het helemaal niet zo dat deze maatgevend
is voor de publieke belangstelling; het is nu eenmaal zo -maar daar heeft deze regio i.h.a. nooit
naar gekeken- dat de zaterdag meer trekt. In onze regio trekt bijv. HZVV-Nrd.Schut ook 1000
teoschouwers en -als ze in de kop meedoen- nog meer. Harkemase Boys-Drachtster Boys
was altijd goed voor 4000 en die zullen er ook zijn als ze in dezelfde kompetitie spelen.
Hoe opportunistisch het betaalde voetbal is zag je 2 jaren terug toen FC VVV het idee opperde
om de toppers van de Eredivisie te ontvangen in het stadion van Borussia Monchengladbach
(70 km van Venlo). Welnu, FC VVV heeft nagenoeg altijd een (bijna) volle bak, maar ik geloof er
niets van dat in Gladbach er 60.000 zullen komen.
Iemand er wel eens over nagedacht dat het zou kunnen komen doordat het niveau in de klassen lager dan de hoofdklasse a-bo-mi-na-bel is?